MCF52258CAG66 Integrated Circuits IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
J&T ELECTRONICS LTD
Contact Now
Brand Name : NX* USA Inc.
Model Number : MCF52258CAG66
MOQ : 1
Price : Contact sales
Payment Terms : Contact sales
Supply Ability : 5000
Delivery Time : Contact sales
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 66MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package : 144-LQFP (20x20)
Contact Now
MCF52258CAG66 IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Embedded
Microcontrollers
Mfr
N** USA Inc.
Series
MCF5225x
Package
Tray
Product Status
Active
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Processor
Coldfire V2
Core Size
32-Bit Single-Core
Speed
66MHz
Connectivity
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
96
Program Memory Size
512KB (512K x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
144-LQFP
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Base Product Number
MCF52258
Features:
  • ColdFire® V2 core with 66 MHz and 80 MHz options