MCIMX6Q6AVT10AD Microprocessor IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA
J&T ELECTRONICS LTD
Contact Now
Brand Name : USA Inc.
Model Number : MCIMX6Q6AVT10AD
MOQ : 1
Price : Contact sales
Payment Terms : Contact sales
Supply Ability : 5000
Delivery Time : Contact sales
Series : i.MX6Q
Speed : 1.0GHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package : 624-FCBGA (21x21)
Contact Now
MCIMX6Q6AVT10AD IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA
Category
Integrated Circuits (ICs)
Embedded
Microprocessors
Mfr
USA Inc.
Series
i.MX6Q
Package
Tray
Product Status
Active
Core Processor
ARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width
4 Core, 32-Bit
Speed
1.0GHz
Co-Processors/DSP
Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics Acceleration
Yes
Display & Interface Controllers
Keypad, LCD
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
SATA
SATA 3Gbps (1)
USB
USB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Security Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
624-FBGA, FCBGA
Supplier Device Package
624-FCBGA (21x21)
Additional Interfaces
CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Base Product Number
MCIMX6
Features:
  • Multilevel memory system
  • Dynamic voltage and frequency scaling
  • Powerful graphics acceleration
  • Interface flexibility
  • Integrated power management throughout the device
  • Advanced hardware-enabled security
Commercial Support and Engineering Services
i.MX 6 applications processors are part of 's EdgeVerse™ edge computing platform.
Shipping:
1, We can shipping all over the world by DHL, UPS, FEdex, TNT .
The packaging is very safe and strong. Please nitfy me you have any special needs
2, It will take around 3-5 days to reach your hands.
Product Type & condition:
So please consult the stock situation when you inquire.
International Shipping, on time, every time.
MCIMX6Q6AVT10AD Microprocessor IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA United Parcel Service of North America, Inc., typically referred to and branded as UPS (stylized as ups), is the largest shipment and logistics company in the world. The American global package delivery company is headquartered in Sandy Springs, Georgia, which is part of the Greater Atlanta metropolitan area. UPS delivers more than 15 million packages a day to more than 6.1 million customers in more than 220 countries and territories around the world.
MCIMX6Q6AVT10AD Microprocessor IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA FedEx Corporation is an American global courier delivery services company headquartered in Memphis, Tennessee. The name "FedEx" is a syllabic abbreviation of the name of the company's original air division, Federal Express, which was used from 1973 until 2000.
Product Tags:
MCIMX6Q6AVT10AD
MCIMX6Q6AVT10AD Microprocessor IC
624FCBGA Microprocessor IC
Quality MCIMX6Q6AVT10AD Microprocessor IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA for sale
MCIMX6Q6AVT10AD Microprocessor IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA Images